Emocionálna inteligencia – nástroj pre váš úspech a šťastie * 5

Autor: František Kozáček | 3.2.2013 o 17:00 | (upravené 17.2.2013 o 15:52) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  2545x

Zamysleli ste sa už nad tým, kde vzniká sila, ktorá vás motivuje? Kde vzniká sila, ktorá vás ráno vytiahne z postele? Dnes sa dozviete, že celá vaša motivácia je závislá od 2 vašich emócií. Chcete vedieť, ktoré to sú? Prečítajte si tento príspevok - spoločne sa pozrieme na 2. zložku emocionálnej inteligencie a tou je motivácia.

Čítali ste predchádzajúci článok, kde sme rozoberali sebapoznanie? Čítali ste predchádzajúci článok, kde sme sa rozprávali o sebapoznaní? Spísali ste si už svoje silné stránky? Verím, že áno a postupne každý deň zvyšujete svoju hodnotu. Ak ste ho náhodou nečítali, tak ho nájdete tu.

Všetko čo v živote robíme, robíme z jedného dôvodu. Na tomto jednom dôvode je postavená celá naša motivácia. Všetko vo svojom živote robíme preto, aby sme zažili radosť, alebo aby sme sa vyhli bolesti. Tieto 2 naše emócie sú základom našej motivácie.

Čiže bolesť a radosť.

Pri každej situácií, ktorú prežívate sa váš mozog zaujíma iba jedno:

Zažijem radosť, alebo bolesť?

Keď náhodou dostane odpoveď že to bude bolesť. Rieši ďalšiu dôležitú otázku:

Čo mám spraviť, aby som sa vyhol bolesti a prežil radosť?

Informácie z okolitého sveta zachytávame pomocou piatich zmyslov - zrak, čuch, sluch, hmat a chuť. Ak sa chcete efektívne motivovať je potrebné zapojiť čo najviac vašich zmyslov a vytvoriť si práve tieto emócie: bolesť a radosť.

Ako to urobiť?

Dám vám príklad, ako som túto metódu otestoval a viem že funguje. 15 rokov som aktívne fajčil a presne 16.11.2012 som vďaka tejto stratégií úspešne skončil s fajčením.

Ako sa mi to podarilo?

Jednoducho vďaka správnemu využívaniu motivácie. Tento spôsob viete použiť aj vy. Ak ste fajčiar a chcete skončiť, tak iba táto informácia vám ušetrí 100ky EUR.

Trik je v tom, že si vytvoríte v hlave obrazy. Obrazy, ktoré vám reálne vytvoria emóciu radosti a bolesti.

Napríklad ja som si vytvoril tento obraz.

Predstavte si, že sú vaše pľúca starý ošarpaný drevený dom a vy stojíte v ňom. Roky v ňom už nik nebýval - smrdí zatuchlinou. Okenice sú zavreté. Prepúšťajú iba slabé paprsky svetla. Všade prach a špina. Pavučiny na stenách a opadaná omietka.

Zavrite teraz na chvíľku oči a predstavte si čo najživšie obraz, ktorý som vám opísal. Až potom čítajte ďalej.

Toto bol môj obraz bolesti. Moje pľúca fajčiara. Vždy keď som mal chuť na cigaretu, vybavil som si tento obraz. Zároveň som si predstavil, že cigareta je ušúľaná z hovna a ja vlastne fajčím hovno. Radšej už nebudem zachádzať do ďalších detailov, čo som si všetko predstavoval.

Verím, že chápete pointu. Pointa je v tom že si potrebujete vytvoriť vážne autentickú emóciu. Ideálne, keď vás až strasie.

Vytvoril som si teda aj obraz radosti. Obraz ako vyzerajú moje pľúca keď nefajčím. Predstavte si ten istý dom. Okenice otvorené dokorán. Celý dom je zaliaty slnkom. Všade čisto a príjemná svieža vôňa. Sedíte v húpacom kresle a počúvate vašu obľúbenú hudbu.

Opäť zavrite oči a predstavte si na chvíľku aj tento obraz.

Môžete si vytvoriť akékoľvek obrazy. To je na vás.

Vždy keď som dostal chuť na cigaretu, tak som si predstavil tieto 2 možnosti.

Keď si zapálim, som v špine a hnuse - bolesti.

Keď vydržím bez cigarety užívam si čistotu, slnko, pohodu - radosť.

Základom je mať cieľ. Musíte vedieť čo chcete dosiahnuť. Vaše ciele majú mimoriadny význam pre vašu motiváciu. Ciele pôsobia ako motivačný faktor. Teraz nemáme čas na to aby som vysvetlil, ako správne si svoj cieľ stanovíte, ale ak máte záujem, napíšte mi a rád pripravím článok na túto tému. Pretože je veľmi dôležité, aby ste si svoje ciele stanovili správne. Nestačí povedať, chcem schudnúť, alebo nechcem byť chudobný. Toto nie sú správne postavené ciele.

Dám vám ale jednu cennú radu. Stanovujte si vysoké ciele!

Jeden z mojich učiteľov Daniel Goleman vo svojej knihe píše o vysokých cieľoch toto: „Keď sme poskytli zamestnancom, ktorí pracovali pri montážnej linke u Forda školenie, ktoré ich motivovalo k stanovovaniu si vyšších cieľov, naraz začali odchádzať a zakladať si vlastné podniky. Rovnaký úkaz pozorovali aj u skupiny počítačových expertov z firmy IBM."

Správna motivácia je vašim najväčším pomocníkom na ceste k vášmu cieľu. Zásadnú úlohu zohráva veľkosť tejto motivácie.  Poznám ľudí, ktorý sa učia anglický iba preto, aby to mali v životopise. Nadávajú a z nechuťou študujú. Naopak, mám kamaráta, ktorý sa naučil anglicky iba preto, aby si prečítať jednu knihu, ktorá zatiaľ nie je preložená do slovenčiny.

Na správnej motivácií naozaj záleží.

Tak ako pri predchádzajúcom článku, aj dnes mám pre vás 2 tipy na zlepšenie motivácie:

1. Potrebujete sa motivovať každý deň! Nie len raz za rok ísť na motivačný seminár. Vytvorte si okolo seba podporné motivujúce prostredie. Čítajte knihy, počúvajte audio, choďte na semináre a to najhlavnejšie, obklopte sa ľuďmi, ktorí vás podporujú. Áno najdôležitejšie je mať motiváciu v sebe. Z vlastnej skúsenosti však viem, že keď padnem na zem, stratím motiváciu sú pre mňa obrovským pomocníkom ľudia, ktorí ma podporia, kniha, ktorá ma povzbudí. Video, ktoré opäť nakopne. Prečo odporúčam každý deň? Pretože prevencia je efektívnejšia ako liečba.

2. Odmeň sa za svoje úspechy a osláv, každý jeden tvoj úspech! Kúp si čokoládu, chod na masáž, alebo na príjemnú romantickú večeru. Čokoľvek. Odmena je práve tá radosť o ktorej sme dnes hovorili.

Motivácia vychádza z vášho vnútra, ale je potrebné jej pomôcť aj z vonku. Želám vám nádherný deň plný radosti.

V ďalšom článku sa dozviete prečo váš život vyzerá tak, ako vyzerá. Chcete ho zmeniť? Dozviete sa ako. Stačí správne používať jeden vzorec. Prečítajte si viac práve tu: Sebaovládanie

Sledujte aj ďalej mini seriál na tému emocionálna inteligencia. Teším sa na ďalšie stretnutie a zostaňte motivovaný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?